Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił 30 grudnia 2014 roku konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. Jego zadaniem jest zapewnienie usług pocztowych na terenie całego kraju, minimum 5 dni w tygodniu. Funkcję tę obecnie pełni Poczta Polska S.A., ale już niedługo może się to zmienić, bo ogłoszone przez Prezesa UKE kryteria wyboru dotyczą przede wszystkim kwestii finansowo-rzeczowych i pomijają znaczenie klauzul społecznych. Może się więc okazać, że już niedługo listy do naszych skrzynek dostarczy firma, która np. zatrudnia większość pracowników na umowach śmieciowych.
 
W sprawie tej przewodniczący OPZZ Jan Guz skierował pismo do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdaleny Gaj, w którym wskazał, że konkurs na operatora wyznaczonego powinien promować istotne z punktu widzenia interesu państwa kryteria społeczne wpływające na jakość i trwałość zatrudnienia, a także zasady uczciwej konkurencji integralnie związane z zatrudnianiem pracowników na podstawie umów o pracę. Brak klauzul społecznych w ogłoszeniu może spowodować, że zatrudniająca blisko 80 tysięcy pracowników Poczta Polska S.A. nie będzie miała żadnych szans w konkursie z uwagi na wyższe koszty prowadzenia działalności. Martwi to szczególnie Związek Zawodowy Pracowników Poczty i jego przewodniczącego Sławomira Redmera, który zwraca uwagę, że przegrana spowoduje zwolnienia grupowe na niespotykaną dotąd skalę.
 
Rynek pocztowy w Polsce jest dzisiaj najbardziej liberalnym rynkiem w Unii Europejskiej. Co więcej, Polska jako pierwsza zdecydowała się wybrać operatora wyznaczonego w drodze konkursu, podczas gdy w innych krajach przez kolejne lata funkcję tę będą pełnić wspierani przez państwo dotychczasowi operatorzy publiczni. Rząd, niestety, nie skorzystał z takiego prawa i nie udzielił Poczcie Polskiej S.A. pomocy publicznej, z której korzystają inni narodowi operatorzy. Konsekwencje tego widać dzisiaj na przykładzie opisywanych przez media problemów z odbiorem z przesyłek z sądów i prokuratury, za które odpowiada jeden z prywatnych operatorów.  
 
Pismo Jana Guza, przewodniczącego OPZZ można pobrać tutaj

 

Żródło: http://www.opzz.org.pl/

STRUKTURY ZZPP SZCZECIN